XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – Relacja z Konferencji Prasowej

 

29 września o godzinie 14.00 w siedzibie Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. W konferencji udział wzięli:

  • Adam Wesołowski: Dyrektor Filharmonii Śląskiej, Dyrektor Konkursu
  • Tadeusz Deszkiewicz: Doradca Prezydenta RP
  • Waldemar Bojarun: Wiceprezydent Miasta Katowice
  • Alina Święs: przedstawiciel Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca
  • Maciej Tomaszewski: rzecznik prasowy Strabag
  • dr Daniel Cichy: Dyrektor – Redaktor naczelny, Polskie Wydawnictwo Muzyczne
  • Yaroslav Shemet: Dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej, juror Konkursu

Konferencję prowadziła p. Violetta Rotter-Kozera.

Filharmonia Śląska po raz kolejny podejmuje się organizacji jednego z najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie, Międzynarodowego Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Konkursu, który zwraca na Polskę, na Śląsk i na Katowice, uwagę całego świata muzycznego. Jego jedenasta edycja odbędzie się między 17 a 27 listopada 2023 roku. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

„Patronat prezydencki świadczy o randze konkursu. A przecież Konkurs im. Fitelberga to jeden z trzech najważniejszych konkursów muzycznych w Polsce i jeden z najważniejszych konkursów dyrygenckich na świecie.” – podkreślał Tadeusz Deszkiewicz, Doradca Prezydenta Rzeczpospolistej Polskiej.

Zgłoszenia do XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga przyjmowane były od 1 października 2022 r. do 15 lipca tego roku. Zgłosiło się aż 256 młodych dyrygentów z całego świata: reprezentowali oni 43 kraje znajdujące się na 6 kontynentach. Na podstawie przesłanych materiałów video komisja zakwalifikowała do udziału w konkursie 50 najlepszych dyrygentów wśród których są przedstawiciele 23 krajów.

„Warto podkreślić, że osoby zgłaszające się do konkursu to nie są studenci. Są to dyrygenci, którzy rozpoczęli już swoją karierę artystyczną i zawodową, mający już za sobą doświadczenie w pracy z różnymi zespołami i nad różnorodnym repertuarem. Zmagania konkursowe są więc rywalizacją na najwyższym, światowym poziomie.” – mówił dyrektor Filharmonii Śląskiej Adam Wesołowski

„Dzisiaj jesteśmy sercem w Katowicach. Niezmiernie cieszy nas to, że większość polskich uczestników konkursu odbywa rezydencje artystyczne w ramach programu Dyrygent – Rezydent”. – podkreśliła także Alina Święs, przedstawiciel Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga rozpocznie się 17 listopada. Tego wieczoru odbędzie się koncert inauguracyjny, na którym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją jej dyrektora artystycznego, a jednocześnie jurora w Konkursie: Yaroslava Shemeta. W roli solistki zaprezentuje się Sonya Yoncheva – sopranistka, jedna z najbardziej uznanych artystek swojego pokolenia. Zabrzmią dzieła Grzegorza Fitelberga, Gustawa Mahlera oraz Antonina Dvoraka.

Zmagania konkursowe rozpoczną się 18 listopada. Pierwszy etap przesłuchań zakończy się 21 listopada, drugi odbędzie się w dniach 22 do 23 listopada, a trzeci w dniu 24 listopada. Wyłonieni w trzecim etapie laureaci wystąpią na dwóch koncertach. Pierwszy z nich odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Śląskiej, a drugi – 27 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

To co widzimy na koncercie, tę pracę którą wykonuje dyrygent, to tylko wierzchołek góry lodowej. Cała ta podstawowa praca kryje się w próbach. Konkurs ten jest wspaniałą okazją do zobaczenia od podszewki jak wygląda dyrygencki świat” – mówił Yaroslav Shemet, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej oraz juror Konkursu, zachęcając do oglądania i słuchania przesłuchań konkursowych.

Główną nagrodą w Konkursie będzie Złota Batuta oraz nagroda finansowa w wysokości 20 tysięcy euro dla najlepszego uczestnika. Drugie miejsce wiązać się będzie ze zdobyciem Srebrnej Batuty i nagrody 10 tysięcy euro. Trzecie miejsce z kolei to Brązowa Batuta i 6 tysięcy euro. Warto także podkreślić, że w ramach konkursu przyznane zostaną nagrody pozaregulaminowe, ufundowane przez Fundację im. Jerzego Semkowa, Kancelarię Prawną Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz STOART. Niezwykle cennymi nagrodami dla uczestników są zaproszenia do poprowadzenia koncertów wspaniałych orkiestr. Takich zaproszeń w obecnej edycji konkursu przewidzianych jest 42, w tym 9 zagranicznych.

Koncert inauguracyjny 17 listopada transmitowany będzie poprzez medici.tv., natomiast koncert laureatów 25 listopada poprzez TVP Kultura oraz Program Drugi Polskiego Radia. Zmagania konkursowe będą transmitowane na kanale Filharmonii Śląskiej na platformie YouTube oraz w Programie Drugim Polskiego Radia.

Konkurs dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sponsorami Konkursu są:

Samorząd Województwa Śląskiego – Organizator Filharmonii Śląskiej

Strabag – Główny Mecenas Konkursu

Totalizator Sportowy – partner Konkursu

Fundacja PZU – partner Konkursu

Polska Grupa Energetyczna PGE, PKO Bank Polski, BMW Bawaria Motors – sponsorzy Filharmonii Śląskiej

Polskie Wydawnictwo Muzyczne PWM – strategiczny partner merytoryczny oraz fundator nagrody pozaregulaminowej

Kancelaria Prawna Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Fundacja Jerzego Semkowa, Związek Artystów i Wykonawców STOART – fundatorzy nagrody pozaregulaminowej

Konferencja Prasowa - XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów

Image 1 of 29

PARTNERZY