Kierownik Artystyczny / I Dyrygent – Jarosław Wolanin
Jest jednym z najstarszych chórów filharmonicznych w Polsce. W swoim repertuarze ma kilkaset pozycji z towarzyszeniem orkiestry oraz setki utworów muzyki a cappella. Ta ostatnia zajmuje szczególne ważne miejsce w ostatnich latach działalności zespołu. W programach licznych koncertów a cappella znajduje się szereg utworów polichóralnych oraz prawykonań najnowszej muzyki polskiej.
Chór Filharmonii Śląskiej powstał w 1974 roku z inicjatywy Karola Stryji. Przez 30 lat zespół prowadził jego twórca, znakomity chórmistrz, prof. Jan Wojtacha. W latach 2004-2009 kierował zespołem Waldemar Sutryk. Od sierpnia 2009 roku Kierownikiem Artystycznym Chóru i I Dyrygentem jest Jarosław Wolanin.
Już w trzecim roku od powstania zespołu chórzyści Jana Wojtachy zostali zaproszeni na prestiżowy festiwal Wratislavia Cantans, na którym wraz z filharmonikami śląskimi wykonali War Requiem Benjamina Brittena. Wizytówką brzmienia i wokalnego kunsztu Chóru Filharmonii Śląskiej stały się kompozycje największych mistrzów wszystkich epok, od renesansu po muzykę XXI wieku. Do najsłynniejszych dokonań artyści Chóru Filharmonii Śląskiej mogą zaliczyć pierwsze w Polsce prezentacje Snu Geroncjusza Edvarda Elgara oraz Koncertu na chór Alfreda Schnittkego, czy też pierwsze w kontekście liturgicznym wykonanie Missa pro pace Wojciecha Kilara.
Zespół koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce, na Słowacji, w Belgii, Francji, Grecji, Włoszech, Niemczech, Danii, Czechach, Szwajcarii i w Watykanie. Ponawianie zaproszeń na tak cenione festiwale jak Wratislavia Cantans, Festival de La Chaise-Dieu, Warszawska Jesień, Händelfestspiele w Halle, Arena di Verona, Poznańska Wiosna, Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Gliwickie Dni Muzyki Organowej, Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, krakowski Festiwal Muzyki Dawnej, HMG-Festival – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Krakowie, Dni Muzyki Wokalnej im. Adama Didura w Sanoku jest dla śpiewaków chóru powodem do dumy.
W swej długiej historii Chór Filharmonii Śląskiej koncertował z największymi mistrzami batuty, jak m.in.: Karol Stryja, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Antoni Wit, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Jerzy Swoboda, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Michael Zilm, Massimiliano Caldi, Mykola Diadiura, Peter Tiboris, Paul McCreesh, czy Daniel Reuss. Zespół współpracuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Chór Filharmonii Śląskiej dokonał wielu nagrań archiwalnych, na płytach utrwalił wszystkie wokalno-instrumentalne dzieła Karola Szymanowskiego i niektóre arcydzieła chóralne Henryka Mikołaja Góreckiego. Płyta z jego Szeroką wodą op. 39 w wykonaniu chóru (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013.
W 2014 roku Chór Filharmonii Śląskiej otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
SKŁAD CHÓRU:
Soprany:
Dorota Dziełak-Szczepan
Magdalena Gawron- Ronczka
Edyta Gebauer
Anita Grzegorzak
Sabina Jaszczyk
Elżbieta Kolorz
Anna Koścień
Elżbieta Krusz
Elżbieta Kudala
Natalia Łukaszewicz-Charabin
Teresa Sobczyk
Dominika Sowa
Irena Ziob
Alty:
Anna Bilińska
Katarzyna Brol
Magdalena Dynowska
Monika Gandyk
Aldona Kciuk-Herberg
Katarzyna Müller-Wantuła
Barbara Latawiec
Joanna Noster
Karina Paszek
Agata Piękosz-Pierszalik
Magdalena Pilarczyk
Martyna Rim
Barbara Rosłaniec-Lüdtke
Agnieszka Janeczko
Agnieszka Kaczmarkiewicz
Monika Żekońska
Tenorzy:
Dawid Bonk
Karol Bulanda
Roman Dziwisz
Piotr Gajos
Artur Harańczyk
Dionizy Madoń
Maciej Madoń
Piotr Pawłowski
Adam Seiffert
Dariusz Szweda
Wiktor Wyglądacz
Michał Zawierucha
Tomasz Dziwisz
Basy:
Marek Dynowski
Janusz Fabisiak
Michał Góral
Waldemar Kempka
Adrian Lewandowski
Marcin Pollak
Michał Schoppa
Krzysztof Kotoński
Oskar Zgoła
Krzysztof Kmieć
Piotr Pudełko
Inspektor: Wiktor Wyglądacz
Bibliotekarz: Adam Seiffert
Akompaniator: Adam Eibin