fbpx

Misja i wizja

W 76. sezonie artystycznym Filharmonia Śląska zwraca się ku naturze. EKO Sezon  obfitować będzie w inicjatywy, których głównym celem będzie troska o środowisko. Jednym z najważniejszych elementów EKO Sezonu będzie współpraca z działającymi proekologicznie organizacjami pozarządowymi. Będą one nie tylko pomagać Filharmonii Śląskiej i doradzać w działalności ekologicznej, ale także przeprowadzą serię EKO Warsztatów dla melomanów w każdym wieku. Partnerzy Filharmonii przygotują również EKO Tutoriale, w których pokażą, jak na co dzień dbać o naturę. Filharmoniczni artyści oraz pracownicy administracji będą także spełniać EKO Uczynki – będą włączać się w inicjatywy społeczne na rzecz ekologii oraz dzielić się swoimi prywatnymi działaniami, które na co dzień pomagają im troszczyć się o przyrodę.

Misją Filharmonii Śląskiej będzie nie tylko promowanie proekologicznego trybu życia, ale także bycie na co dzień bardziej przyjazną środowisku. Dlatego też będzie dążyć do zmniejszenia zużycia energii i wody, będzie stopniowo rezygnować z części materiałów drukowanych, zadba także o segregację śmieci. Tym, co zrealizuje się już na pierwszym koncercie, będzie odejście od wręczania artystom kwiatów, które zostaną zastąpione słoikami miodu.

Muzyka z kolei ukaże swoje naturalne oblicze poprzez kompozycje inspirowane światem przyrody, obecne w programach koncertów. Melomanów zaprosimy na serię EKO Koncertów, które spajać będzie idea bliskości naturze, zachwytu nad tym, co nas otacza.

Usłysz nas – naturalnie!

Misja:

Działamy po to, by każdy, dla którego nie ma życia bez muzyki, miał możliwość bezpośredniego styku z dziełami największych twórców. Nasi wybitni muzycy – instrumentaliści i wokaliści – wkładają cały swój kunszt, doświadczenie, a przede wszystkim serce w to, by wykonywane przez nich zarówno na scenach Filharmonii, jak i na zewnątrz kompozycje  zachwycały nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Filharmonia Śląska kompleksowo krzewi i upowszechnia kulturę muzyczną w regionie, Polsce i poza jej granicami poprzez:

  • organizację koncertów w siedzibie i poza nią
  • działalność edukacyjną (koncerty, audycje, warsztaty)
  • cykliczne wydarzenia – Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga i Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
  • działalność wydawniczą (płyty, nagrania video,  książki, programy koncertowe i druki okolicznościowe) i popularyzatorską (wystawy, gry scenariuszowe, konkursy)
  • realizację idei „Kultura dostępna” wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, terytorialnym oraz osób  niepełnosprawnych
  • aktywne uczestnictwo w regionalnych i narodowych strategiach rozwoju

Wizja:

Celem naszych działań jest jak najpełniejsze spełnienie oczekiwań słuchaczy oraz rozpowszechnianie polskiej kultury muzycznej. Chcemy, by stała się ona rozpoznawalna i doceniana nie tylko na poziomie regionalnym czy krajowym, ale również na polu międzynarodowym.  Chcemy zadbać także o to, by artystyczny dorobek i rola Henryka Mikołaja Góreckiego i innych śląskich kompozytorów w polskim dziedzictwie kulturowym o historycznym znaczeniu, trwale zapisały się w świadomości społecznej na Śląsku, w kraju i na świecie.

 

PARTNERZY