Misja i wizja

Pasja zaczyna się od zaciekawienia, szybszego bicia serca, rumieńców na policzkach, poczucia spełnienia, zachwytu i blasku w oczach. Wkrada się w najgłębsze zakamarki duszy i rozgrzewa serca, a kiedy połączy ludzi – czyni cuda.

Już od ponad 77 lat w Filharmonii Śląskiej tworzymy społeczność pełną pasji. Objawia się w każdej nucie, w każdym słowie, geście, ruchu batuty, w każdym dźwięku i w ciszy pauz. Zakochani w muzyce, którą z dumą możemy nazywać naszą pracą, oddajemy co dzień całe serce, by zarazić naszą miłością Was, melomanów. Jednoczymy się z Wami we wzruszeniach, w euforii, zadumie i zachwycie, czerpiemy energię z Waszych emocji, oklasków i po prostu – z Waszej obecności. Muzyka jest pasją, która łączy ludzi we wspólnym przeżyciu i wiąże wykonawcę ze słuchaczem uniwersalnym i przepięknym językiem dźwięków. Dlatego też właśnie pasji chcemy poświęcić nowy sezon Filharmonii Śląskiej.

Ukaże się ona nie tylko podczas koncertów, ale także poza nimi. Podzielimy się z Wami  cząstką siebie – pokażemy, co nas wzrusza, co ekscytuje, a co inspiruje. Zaproponujemy także wyjątkowy program, przygotowany z myślą zarówno o pasjonatach znanych utworów symfonicznych, kameralnych i chóralnych, jak i tych, którzy pragną nowych doznań i odkryć. 78. sezon artystyczny 2022/23 będzie okazją do wysłuchania dzieł, które od wieków  wzbudzają zachwyt międzynarodowej publiczności. W programie znajdą się jedne z najbardziej podziwianych kompozycji wszech czasów, między innymi: Oratorium na Boże Narodzenie Johanna Sebastiana Bacha, jego Toccata i fuga d-moll, która pojawi się w Filharmonii Śląskiej w nowym opracowaniu na orkiestrę symfoniczną, symfonie Ludwiga van Beethovena – w tym III Es-dur, V c-moll i IX d-moll, Symfonia fantastyczna Hectora Berlioza, Carmina Burana Carla Orffa, symfonie Gustava Mahlera – IV G-dur, IX D-dur oraz I D-dur w opracowaniu na orkiestrę kameralną, Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz jego symfonie, w tym słynna czterdziesta w tonacji g-moll, koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w mistrzowskim wykonaniu, zachwycające Hymny koronacyjne Georga Friedricha Händla oraz jego Muzyka na wodzie i Muzyka ogni sztucznych, Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Josepha Haydna, Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka, Preludium z opery Tristan i Izolda Richarda Wagnera, Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega, La valse i Daphnis i Chloé Maurice’a Ravela, czy monumentalne Also sprach Zarathustra Richarda Straussa. Nie zabraknie również uwielbianej muzyki amerykańskich twórców – Leonarda Bernsteina, wraz z fragmentami musicalu West Side Story, oraz George’a Gershwina i jego Poematu Amerykanin w Paryżu, czy Suity z opery Porgy and Bess. Nie należy zapominać o tradycyjnych koncertach sylwestrowych i karnawałowych, które pozwolą nam wspólnie rozpocząć nowy, 2023 rok.

Dla spragnionych nowości i odkryć muzycznych jak zwykle mamy wiele do zaoferowania, bo w programie znajdą się prawykonania utworów takich twórców jak: Krzysztof Penderecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Knittel, Bogdan Kryvopust, zwycięzca II  Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. H.M. Góreckiego, czy też – w cyklu koncertów organowych – Władysław Szymański.

To wszystko i wiele więcej zabrzmi w wykonaniu trzech filharmonicznych zespołów: Chóru, Orkiestry Symfonicznej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej, które wystąpią wraz ze znakomitymi gośćmi.

W tym sezonie filharmonicy wystąpią wraz z takimi artystami jak m.in.: Daniel Oren, Christopher Warren Green, Roman Simović, Andriy Yurkevych, Mario Ciferri, Martín García García, Negar Bourban, Joanna Freszel, Mariusz Godlewski, Rafał Gierlach, Rafał Bartmiński, Adam Kutny, Anna Malesza-Kutny, Cem Mansur Piotr Paleczny, Łukasz Długosz, Carter Johnson, Dmytro Choni, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Jarosław Meisner, czy Zbigniew Raubo.

Na czele trzech zespołów Filharmonii Śląskiej nieustannie będą stać ich kierownicy artystyczni: Yaroslav Shemet, którego znakomite wykonania i kreacje artystyczne zyskują bardzo dobre recenzje zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej, Piotr Pławner – należący do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji oraz Jarosław Wolanin, pod wodzą którego Chór Filharmonii Śląskiej sięga po szeroki repertuar dzieł kompozytorów wielu epok.

Będzie to kolejny sezon pełen projektów i festiwali, jak m.in. jubileuszowa, 10. edycja  Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, kolejna odsłona interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, czy też wydarzenia zapowiadające zbliżający się XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Niezapomniane koncerty, międzynarodowej klasy artyści, wielkie emocje i inspirujące odkrycia – to wszystko czeka na nas w 78. sezonie artystycznym. Niech więc pasja płynie z estrady, z foteli publiczności, z rozmów w przerwach i po koncercie, a miłość do muzyki szerzy się z każdym słowem i opowieścią o tym, co wspólnie przeżywamy na koncertach w Filharmonii Śląskiej.

Usłysz nas – z pasją!

 

Abonamenty i karnety na sezon 2022/23 → przejdź do strony

 

Misja:

Działamy po to, by każdy, dla którego nie ma życia bez muzyki, miał możliwość bezpośredniego styku z dziełami największych twórców. Nasi wybitni muzycy – instrumentaliści i wokaliści – wkładają cały swój kunszt, doświadczenie, a przede wszystkim serce w to, by wykonywane przez nich zarówno na scenach Filharmonii, jak i na zewnątrz kompozycje  zachwycały nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Filharmonia Śląska kompleksowo krzewi i upowszechnia kulturę muzyczną w regionie, Polsce i poza jej granicami poprzez:

  • organizację koncertów w siedzibie i poza nią
  • działalność edukacyjną (koncerty, audycje, warsztaty)
  • cykliczne wydarzenia – Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga i Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
  • działalność wydawniczą (płyty, nagrania video,  książki, programy koncertowe i druki okolicznościowe) i popularyzatorską (wystawy, gry scenariuszowe, konkursy)
  • realizację idei „Kultura dostępna” wobec osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, terytorialnym oraz osób  niepełnosprawnych
  • aktywne uczestnictwo w regionalnych i narodowych strategiach rozwoju

Wizja:

Celem naszych działań jest jak najpełniejsze spełnienie oczekiwań słuchaczy oraz rozpowszechnianie polskiej kultury muzycznej. Chcemy, by stała się ona rozpoznawalna i doceniana nie tylko na poziomie regionalnym czy krajowym, ale również na polu międzynarodowym.  Chcemy zadbać także o to, by artystyczny dorobek i rola Henryka Mikołaja Góreckiego i innych śląskich kompozytorów w polskim dziedzictwie kulturowym o historycznym znaczeniu, trwale zapisały się w świadomości społecznej na Śląsku, w kraju i na świecie.

 

PARTNERZY