Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga

PlayPause
Slider

 

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów
im. Grzegorza Fitelberga

Katowice 2023 → fitelbergcompetition.com

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga – jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Organizowany jest w Filharmonii Śląskiej w Katowicach od 1979 roku. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Jego repertuar obejmuje utwory od klasycyzmu po muzykę współczesną, w tym utwory kompozytorów polskich. Dziesiąty Konkurs odbył się w 2017 roku. Od momentu powołania organizatorem Konkursu jest Filharmonia Śląska, która od pierwszych lat istnienia była silnie związana z postacią Patrona Konkursu. Regularnie gościł on na estradzie tej instytucji, na której występował wraz z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego idee realizowane były w katowickiej Filharmonii ze szczególną dbałością poprzez postać jej wieloletniego dyrektora, Karola Stryji, ucznia i jedynego dyplomanta Grzegorza Fitelberga.

Słynni Laureaci

To od tego Konkursu rozpoczęła się światowa kariera wielu uznanych dyrygentów, jak miedzy innymi: Clausa Petera Flora (Dyrektora Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi), Andrzeja Boreyki (Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie), Achima Fiedlera (Dyrektora Sinfonieorchester Villingen-Schwenningen), Tomasa Hanusa (Dyrektora Welsh National Opera, stałego współpracownika Wiener Staatsoper), Patricka Fournilliera (Dyrektora Artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie), Modestasa Pitrenasa (Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Wilnie), Mirosława Jacka Błaszczyka (Kierownika Artystycznego Opery i Filharmonii Podlaskiej, w latach 1999-2017 dyrektora artystycznego i jurora Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga), Massimiliano Caldiego (I Dyrygenta Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie), a także: Roberta Zieglera, Eugene Tzigane’a, Michaela Zilma, Chikary Imamury, Daniela Smitha, Michała Nesterowicza czy Marzeny Diakun.

Kolejna edycja (2023)

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach od 17 do 26 listopada 2023 roku. Przed jego rozpoczęciem runda eliminacyjna wyłoni uczestników I etapu na podstawie nadesłanych przez nich nagrań. Konkurs dzielić się będzie na trzy etapy, a każdy z nich będzie wymagał od młodych dyrygentów pracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

Wzorem poprzednich lat w konkursie przyznane zostaną 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia, a także szereg nagród w postaci koncertów z uznanymi w świecie zespołami. Stawiamy bowiem nacisk na umożliwienie młodym dyrygentom rozpoczęcia kariery na zawodowych estradach. Z grona uczestników wyłonimy również Dyrygenta – Asystenta Dyrektora Artystycznego Filharmonii Śląskiej.

Przebieg konkursu będzie transmitowany online.

Jury

Uczestników oceniać będzie profesjonalne Jury, złożone z wybitnych osobistości świata muzyki. Zasiądzie w nim 8 dyrygentów (w tym dyrektorów artystycznych orkiestr o międzynarodowym znaczeniu), 2 menedżerów artystycznych i 1 kompozytor.

Powołane zostanie również Jury Młodzieżowe, w którego skład wejdą uczniowie szkół muzycznych. Stworzy to możliwość zainteresowania dyrygenturą młodszego pokolenia.

Organizator

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach jest instytucją o uznanej renomie na arenie krajowej i międzynarodowej. Jako organizator Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich im. Grzegorza Fitelberga oraz wielu innych konkursów i festiwali, jak również w codziennej działalności, jako priorytet stawia sobie wysoką jakość artystyczną wszelkich organizowanych wydarzeń kulturalnych.

Instytucja powstała w 1945 roku i od tego czasu niezmiennie dba o to, by swoimi działaniami promować muzykę klasyczną, w sposób szczególny kładąc nacisk na twórców polskich i związanych ze Śląskiem.  

Filharmonicy śląscy blisko współpracują z współczesnymi twórcami, będąc pierwszymi wykonawcami dzieł takich kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Friemann, Eugeniusz Knapik, Jerzy Kornowicz, Aleksander Lasoń i wielu innych.

Dyrektorem Filharmonii Śląskiej jest Adam Wesołowski, kompozytor, menadżer kultury i pianista, który dba o to, by instytucja wpisywała się we współczesne trendy, przy jednoczesnym zachowaniu głębokiego szacunku do tradycji.

Imprezy towarzyszące

Konkurs poprzedzą dwie edycje kursów mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, w tym tych zasiadających w Jury.

Konkursowi towarzyszyć będzie Festiwal, na który złożą się koncerty symfoniczne i kameralne w różnych salach koncertowych w kraju, koncerty dedykowane, warsztaty menadżerskie oraz działania edukacyjne.

PARTNERZY