fbpx

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów
im. Grzegorza Fitelberga

Katowice 2023

O Konkursie

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga − jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Organizowany jest w Filharmonii Śląskiej w Katowicach od 1979 roku. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Przeznaczony jest dla dyrygentów, którzy w dniu inauguracji imprezy nie przekroczyli 35. roku życia. Jego repertuar obejmuje utwory od klasycyzmu po muzykę współczesną, w tym utwory kompozytorów polskich. Dziesiąty Konkurs odbył się w 2017 roku.

Słynni Laureaci

To od tego Konkursu rozpoczęła się światowa kariera wielu uznanych dyrygentów, jak miedzy innymi: Clausa Petera Flora (Dyrektora Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi), Andrzeja Boreyki (Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie), Achima Fiedlera (Dyrektora Sinfonieorchester Villingen-Schwenningen), Tomasa Hanusa (Dyrektora Welsh National Opera, stałego współpracownika Wiener Staatsoper), Patricka Fournilliera (Dyrektora Artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie), Modestasa Pitrenasa (Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Wilnie), Massimiliano Caldiego (I Dyrygenta Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie), a także: Roberta Zieglera, Eugene Tzigane’a, Michaela Zilma, Chikary Imamury, Daniela Smitha, Michała Nesterowicza czy Marzeny Diakun.

Kolejna edycja (2023)

XI Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga odbędzie się w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w dniach od 10 do 24 listopada 2023 roku. Wcześniej odbędzie się runda eliminacyjna, która wyłoni uczestników kolejnego etapu na podstawie nadesłanych przez nich nagrań. Konkurs dzielić się będzie na trzy etapy, a każdy z nich będzie wymagał od młodych dyrygentów pracy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.

Wzorem poprzednich lat w konkursie przyznane zostaną 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia, a także szereg nagród w postaci koncertów z uznanymi w świecie zespołami. Stawiamy bowiem nacisk na umożliwienie młodym dyrygentom rozpoczęcia kariery na zawodowych estradach. Z grona uczestników wyłonimy również Dyrygenta – Asystenta Dyrektora Artystycznego Filharmonii Śląskiej.

Przebieg konkursu będzie transmitowany online.

Jury

Uczestników oceniać będzie profesjonalne Jury, złożone z wybitnych osobistości świata muzyki. Zasiądzie w nim 8 dyrygentów (w tym dyrektorów artystycznych orkiestr o międzynarodowym znaczeniu), 2 menedżerów artystycznych i 1 kompozytor.

Powołane zostanie również Jury Młodzieżowe, w którego skład wejdą uczniowie szkół muzycznych. Stworzy to możliwość zainteresowania dyrygenturą młodszego pokolenia.

Organizator

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach jest instytucją o uznanej renomie na arenie krajowej i międzynarodowej. Jako organizator Międzynarodowych Konkursów Dyrygenckich im. Grzegorza Fitelberga oraz wielu innych konkursów i festiwali, jak również w codziennej działalności, jako priorytet stawia sobie wysoką jakość artystyczną wszelkich organizowanych wydarzeń kulturalnych.

Instytucja powstała w 1945 roku i od tego czasu niezmiennie dba o to, by swoimi działaniami promować muzykę klasyczną, w sposób szczególny kładąc nacisk na twórców polskich i związanych ze Śląskiem.  

Filharmonicy śląscy blisko współpracują z współczesnymi twórcami, będąc pierwszymi wykonawcami dzieł takich kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Witold Friemann, Eugeniusz Knapik, Jerzy Kornowicz, Aleksander Lasoń i wielu innych.

Dyrektorem Filharmonii Śląskiej jest Adam Wesołowski, kompozytor, menadżer kultury i pianista, który dba o to, by instytucja wpisywała się we współczesne trendy, przy jednoczesnym zachowaniu głębokiego szacunku do tradycji.

Imprezy towarzyszące

Konkurs poprzedzą dwie edycje kursów mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, w tym tych zasiadających w Jury.

Konkursowi towarzyszyć będzie Festiwal, na który złożą się koncerty symfoniczne i kameralne w różnych salach koncertowych w kraju, koncerty dedykowane, warsztaty menadżerskie oraz działania edukacyjne.

PARTNERZY