Dlaczego warto słuchać muzyki poważnej?

Ponieważ jest to niezwykle zróżnicowany i pełen różnych odcieni gatunek muzyki, który zawiera w sobie tyle nurtów i stylów, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Artyści muzyki popularnej nie pozostają przecież na muzykę poważną obojętni, niejednokrotnie inspirując się nią, czy nawet dosłownie cytując.

Muzyka poważna nie musi być trudna ? najważniejszym jest odnalezienie takiej jej gałęzi, która będzie do nas przemawiać. Jest to gatunek, który nie zamyka się na żadne środki wyrazu ? znajdziemy w niej zarówno tradycyjne wykorzystanie klasycznego instrumentarium i głosu, jak i eksperymenty. Wiek XX przecież przyniósł utwory wpisujące się w nurt muzyki konkretnej, która wykorzystuje wszystkie dźwięki, nie tylko wydawane za pomocą instrumentów.

A dlaczego akurat w Filharmonii Śląskiej?

Ponieważ filharmonicy śląscy są profesjonalistami wykształconymi do wykonywania muzyki każdego nurtu. W swoim repertuarze mają całe spektrum wielkich dzieł wszech czasów, a przy tym nie zamykają się na nowości i prawykonania. Koncerty w Filharmonii Śląskiej są także często ucztą dla wielu zmysłów, poprzez wykorzystanie najnowszych zabiegów technicznych urozmaicających odbiór, co widoczne jest nie tylko podczas koncertów dla dzieci, ale i w czasie Filharmonicznych Wieczorów Organowych, gdzie słuchacz-widz jest w stanie zajrzeć we wnętrze organów i oddać się multimedialnemu spektaklowi.

Filharmonia Śląska jest instytucją otwartą na nowoczesność ale z głębokim szacunkiem do tradycji, w związku z czym każde dzieło wykonywane jest w odpowiedni dla niego sposób.

 

 

 

 

PARTNERZY