DNI GÓRECKIEGO ONLINE | DankArt
Więcej informacji o koncertach online znajdziecie → tutaj
Transmisje będą udostępniane bezpłatnie, a więc wszyscy posiadacze biletów na wydarzenia w dniach 7-29 listopada otrzymają zwrot środków (w takiej formie, w jakiej zostały zakupione bilety). Informacje o zwrotach znajdziecie → tutaj
Wykonawcy:
- Kwartet smyczkowy DankArt w składzie:
- Anna Podulka – skrzypce
- Paweł Muszała – skrzypce
- Rafał Woźniak – altówka
- Katarzyna Czypka – wiolonczela
- Regina Gowarzewska – prowadzenie
Program:
- Ludwig van Beethoven – Kwartet smyczkowy F-dur op. 18 nr 1
- Henryk Mikołaj Górecki – Już się zmierzcha muzyka na kwartet smyczkowy op. 62
Drugi z koncertów kameralnych online 8. Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego HoloGramy wypełni w całości muzyka na kwartet smyczkowy w wykonaniu zespołu DankArt, złożonego z artystów Filharmonii Śląskiej. Zabiorą nas oni, wiedzieni słowem Reginy Gowarzewskiej, w świat dzieł które były początkiem pewnych cykli – pierwszego w dorobku kompozytorskim Patrona Filharmonii utworu na ten skład oraz pierwszego z op. 18 – a drugiego w ogóle – dzieła Ludwiga van Beethovena przeznaczonego na kwartet smyczkowy.
Kwartet smyczkowy F-dur Ludwiga van Beethovena, pierwszy z opusu 18, zobrazuje nowatorskie podejście twórcy widoczne w jego dziełach mimo klasycznej formy. Jest w zasadzie drugim dziełem na ten skład wykonawczy w dorobku twórczym kompozytora, a został zadedykowany Josephowi Franzowi von Lobkowitzowi, mecenasowi sztuki i księciu czeskich Roudnic nad Labem. Carl Amenda, skrzypek i przyjaciel Beethovena był jednym z pierwszych, którzy ujrzeli dzieło w jego pierwszej wersji. Już wtedy Amenda twierdził, że druga część utworu inspirowana jest fragmentem Romea i Julii Szekspira, a dokładnie sceną w grobowcu. Co ciekawe, gdy Beethoven zmienił kształt pierwszej wersji Kwartetu, prosił, by Amenda nie przekazywał nikomu pierwotnej wersji, bo „dopiero teraz nauczył się pisać kwartety”, jak pisał.
Kolejny punkt programu, Już się zmierzcha muzyka na kwartet smyczkowy op. 62 Henryka Mikołaja Góreckiego powstał na zamówienie Davida Harringtona, dyrektora artystycznego amerykańskiego Kronos Quartet, którego zafascynowała usłyszana na chwilę wcześniej III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych, która w tamtym czasie była na językach całego świata. Od tego właśnie zamówienia rozpoczęła się długoletnia współpraca kwartetu z Góreckim, która zaowocowała trzema utworami przeznaczonymi na ten skład. Pierwszy z nich, który usłyszymy tego wieczoru, jest dziełem pełnym kontrastu – ze spokojniejszymi segmentami skrajnymi i szaleńczym środkowym Allegro. Wykorzystuje on zawartą już w tytule renesansową pieśń Wacława z Szamotuł, którą wielokrotnie przetwarza, a styl zbliżony do tego znanego z występów góralskich kapel sprawia, że całość tętni niezwykłą energią.
22.11.2020 | niedziela | g. 18 | online
Koncert kameralny
8. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego HoloGramy
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu ?Muzyka?, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Projekt obięty mecenatem Miasta Katowice