Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Program Edukacja kulturalna 2019

Instytucja zarządzająca: Narodowe Centrum Kultury

Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga to edukacyjny projekt interdyscyplinarny skierowany do niewidzących i niedowidzących, podnoszący ich komfort życia. Pragniemy, by osoby z niepełnosprawne nie czuły się wykluczone, zatem naszym celem jest ich integracja ze społeczeństwem, przełamywanie barier, umożliwienie aktywnego udziału w życiu kulturalnym. Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga to projekt wielowymiarowy, który realizuje szereg zadań o charakterze edukacyjnym oraz społeczno-kulturowym. W ramach zadania przybliżyliśmy zdrowym uczestnikom sposób postrzegania świata przez osoby z dysfunkcją wzroku oraz dotarliśmy z muzyką tam, gdzie jeszcze ma ograniczony dostęp. Inicjatywa skierowana była do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Nasze działania rozpoczęły się w październiku wraz z Międzynarodowym Dniem Białej Laski, a zakończyły w grudniu 2019, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu odbyły się zajęcia edukacyjne w specjalnych placówkach szkoleniowych. Program dostosowaliśmy do dysfunkcji odbiorców, by mogli oni brać czynny udział w wydarzeniach. Mieli możliwość odbycia lekcji śpiewu oraz poznania instrumentów przez dotyk. Zostały przeprowadzone warsztaty, podczas których odbiorcy eksperymentowali w zakresie tworzenia nowych instrumentów i dźwięków. Zajęcia miały formę zabawy edukacyjnej. Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga to także koncerty z możliwością interaktywnego uczestnictwa z wykorzystaniem powstałych na warsztatach instrumentów.

Do projektu został zaproszony Krzysztof Dobosiewicz. Specjalnie skomponowane przez niego dzieło muzyczne zostało wykonane na koncertach kameralnych z udziałem uczestników warsztatów tworzących pewnego rodzaju sekcję rytmiczną, grających nie tylko na tradycyjnych instrumentach muzycznych, ale też na instrumentach wykonanych samodzielnie. W ten sposób osoby niepełnosprawn aktywnie współtworzyły projekt, poznając w praktyce elementy dzieła muzycznego. Dodatkową innowacją była możliwość uaktywnienia na koncertach zmysłu zapachu.

Osoby bez dysfunkcji wzroku zaprosiliśmy do uczestnictwa w sensorycznym eksperymencie muzycznym – z opaskami na oczach, z pomocą opiekuna zostały zaprowadzone do sali koncertowej, gdzie mogły uczestniczyć w innowacyjnym koncercie „w ciemności”. Po koncercie odbyło się spotkanie z niewidomym.

Aby ułatwić poruszanie po filharmonii i poznanie naszej instytucji, również pod względem historycznym, w ramach projektu zostały przygotowane specjalne informatory z audiodeskrypcją, oznakowania wewnątrz budynku, a dla uczestników zajęć edukacyjnych zostały przygotowane bezpłatne materiały edukacyjne pisane brajlem i dużą, kontrastową czcionką. Stałym elementem projektu była wystawa przedmiotów ułatwiających funkcjonowanie w codziennym życiu osobom niewidomym i słabowidzącym (np. zegarek z odsłuchem).

Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie dotarliśmy z muzyką do wszystkich społeczności zainteresowanych kulturą, nawet tam, gdzie nie sięga wzrok.

Zakres zadania:

1. Zajęcia edukacyjne poza siedzibą Filharmonii (24 zajęć).

2. Warsztaty muzyczne (6 warsztatów):

    • warsztaty tworzenia instrumentów – Manufaktura dźwięku (3 warsztaty)
    • warsztaty wokalne oraz gry na instrumentach -Dźwięk bez granic (3 warsztaty)

3. Koncerty familijne (3 koncerty):

4. Spotkanie z osobą niewidomą – Potencjał umysłu, na spotkaniu zapoznanie z doznaniami osób biorących udział w sensorycznym eksperymencie muzycznym (1 spotkanie).

5. Koncerty orkiestry kameralnej (4 koncerty).

6. Filmowa dokumentacja archiwalna audio-video (1 film).

7. Wystawa – Czego nie widać (1 wystawa).

8. Materiały umożliwiające poznanie Filharmonii i poruszanie się po budynku.

 

Kwota dofinansowania: 76 000 zł

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

PARTNERZY