JUBILEUSZ ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ | Pławner | Śląska Orkiestra Kameralna | DNI GÓRECKIEGO

Bilet normalny parter 35.00 zł
Bilet ulgowy parter 25.00 zł
Bilet normalny balkon  45.00 zł
Bilet ulgowy balkon  32.00 zł

Jubileusz 40-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Wykonawcy:

  • Piotr Pławner – skrzypce / dyrygent
  • Śląska Orkiestra Kameralna

Program:

  • Adam Wesołowski – Śpiewy Aniołów na skrzypce i orkiestrę smyczkową
  • Henryk Mikołaj Górecki – Quasi una Fantasia op. 78
  • Piotr Czajkowski – Souvenir de Florence

Koncert 19 listopada wypełni muzyka Adama Wesołowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej i Piotra Pławnera – w podwójnej roli dyrygenta i solisty. Zabrzmią dzieła pierwotnie przeznaczonych na mniejsze zespoły (kwartet lub sekstet smyczkowy), będzie to także pierwsza okazja do wysłuchania Śpiewów Aniołów Wesołowskiego w polskiej sali koncertowej.

Koncert rozpoczną Śpiewy Aniołów na skrzypce i orkiestrę smyczkową – kompozycja Adama Wesołowskiego, której prawykonanie zaplanowano na 22.10.2021 w sali Filharmonii Berlińskiej. W listopadzie zatem publiczność zgromadzona w Filharmonii Śląskiej będzie świadkiem polskiej premiery tego dzieła.

Drugim punktem programu będzie Quasi una fantasia op. 78 Henryka Mikołaja Góreckiego. Jest to nowa wersją jego II Kwartetu smyczkowego – i tak właśnie chciał, by ją nazywano, porzucając termin „transkrypcja”. Uważał bowiem, że inna instrumentacja czyni z Kwartetu nowe dzieło, co widoczne jest już w samej zmianie kolorytu. W rozmowie z Małgorzatą i Marcinem Gmysami twórca mówił: „Istota orkiestrowej Quasi una fantasia nie polega po prostu na wzmocnieniu brzmienia kwartetu smyczkowego lub zwiększeniu liczby pierwszych i drugich skrzypiec, altówek i wiolonczel, do których mechanicznie dodana jest partia kontrabasu, jak w klasycyzmie. Nie o to chodziło. Zasadnicza zmiana w tym dziele – w całym dziele – jest taka, że jest ono przeznaczone na wielką orkiestrę smyczkową, a nie na zwielokrotniony kwartet smyczkowy”. Kompozycja powstała w 2002 roku, a miała uświetnić jeden z koncertów promujących Polskę przed wstąpieniem do Unii Europejskiej.

Jako ostatni zabrzmi Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego, orkiestracja sekstetu smyczkowego w tonacji d-moll, mieszczącego się w opusie 70. Tytuł wywodzi się z inspiracji, jakie Czajkowski czerpał podróżując po włoskiej Florencji. Składa się z czterech części: Allegro con spirito, Adagio cantabile e con moto, Allegretto moderato i Allegro con brio e vivace. Łączy w sobie motywy spokojne, romantyczne i inspiracje rosyjskim folklorem.

 

19.11.2021 | piątek | g. 19
9. Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego Genesis
Jubileusz 40-lecia Śląskiej Orkiestry Kameralnej
sala koncertowa im. Karola Stryji

 

9. Międzynarodowe Dni H.M. Góreckiego Genesis Zostały objęte honorowym patronatem prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca

 

Partnerzy:

Logo ZAiKS

 

stoart-nowe-logo | Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

 

Projekt objęty Mecenatem Miasta Katowice

PARTNERZY