PADEREWSKI NA ŚLĄSKU | Książek | Nałęcz-Niesiołowski | Orkiestra Symfoniczna

Uruchomiliśmy sprzedaż dodatkowej puli biletów na koncerty.

Przed koncertem prosimy o okazanie Unijnego Certyfikatu COVID lub wypełnienie formularza wraz z deklaracją, że posiadacza biletu nie dotyczą regulacje związane z limitem miejsc oraz zachowaniem odległości 1,5 m na sali koncertowej, w punkcie informacyjnym obok szatni.

Bilet normalny parter 45.00 zł
Bilet ulgowy parter 32.00 zł
Bilet normalny balkon  55.00 zł
Bilet ulgowy balkon  39.00 zł

Wykonawcy:

  • Krzysztof Książek – fortepian
  • Marcin Nałęcz-Niesiołowski – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Ignacy Jan Paderewski – Uwertura Es-dur na orkiestrę
  • Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op. 17
  • Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op.4 nr 3 (opr. G. Fitelberg)
  • Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10

Koncert 29 października będzie upamiętnieniem 120. rocznicy jedynego na Śląsku koncertu Ignacego Jana Paderewskiego, który odbył się właśnie w budynku, w którym dziś, od 1945 roku, mieści się Filharmonia Śląska (dokładna rocznica przypada na 27.10). Uczcimy ją kompozycjami tego pianisty i kompozytora, a także dziełami Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego oraz solisty – pianisty Krzysztofa Książka.

Rozpoczniemy Uwerturą Es-dur Ignacego Jana Paderewskiego, utworem pochodzącym z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora. Będzie on doskonałą introdukcją do Koncertu fortepianowego a-moll tego samego twórcy. Koncert ten cechuje się doskonała fakturą pianistyczną i zgrabną konstrukcją. Składa się z trzech części: cz. I Allegro, w której słyszalne będą motywy ludowe, urzekająca cz. II Romans oraz cz. III Allegro molto vivace, tryskająca energią. Przy fortepianie zasiądzie Krzysztof Książek, półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018).

Trzecim punktem programu będzie Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego, zorkiestrowana przez Grzegorza Fitelberga. Jest najbardziej znana z całego cyklu, mieszczącego się w op. 4, a spopularyzował ją nie kto inny, jak właśnie Ignacy Jan Paderewski, oczywiście w jej oryginalnej wersji – fortepianowej. Z pewnością zachwyci ona liryczną melodyką i dynamiką, budującą napięcie.

Koncert zakończymy Poematem symfonicznym Odwieczne pieśni Mieczysława Karłowicza. Jest to tryptyk symfoniczny, składający się z ogniw: Pieśń o wiekuistej tęsknocie, Pieśń o miłości i o śmierci oraz Pieśni o wszechbycie. Źródłem inspiracji były dla Karłowicza wędrówki po tatrach: „I gdy znajdę się na stromym wierzchołku, sam, mając jedynie lazurową kopułę nieba nad sobą, a naokoło zatopione w morzy równin zakrzepłe bałwany szczytów – wówczas zaczynam rozpływać się w otaczającym przestworze, przestaję się czuć wyosobnioną jednostką, owiewa mnie potężny, wiekuisty oddech wszechbytu. (…) Godziny przeżyte w tej półświadomości są jakby chwilowym powrotem do niebytu: dają one spokój wobec życia i śmierci, mówią o wiecznej pogodzie roztopienia się we wszechistnieniu”. Wszystkie trzy Pieśni łączy motyw odwieczności, przewijający się przez linię melodyczną. Programem jest tu nie fabuła, a raczej myśl o bycie, o istnieniu, o tytułowej „odwieczności”.

 

29.10.2021 | piątek | g. 19
Paderewski na Śląsku
sala koncertowa im. Karola Stryji

PARTNERZY