ODWOŁANE | Jakowicz | Runtz | Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzebskiej
Szanowni Państwo,
z przyczyn od nas niezależnych, koncert 19 września w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego został odwołany. Przepraszamy za niedogodności.
Wykonawcy:
- Jakub Jakowicz – skrzypce
- Dawid Runtz – dyrygent
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzebskiej
Program:
- Krešimir Baranović – Suita z baletu Serce z piernika
- Karol Szymanowski – II Koncert skrzypcowy op. 61
- Antonín Dvořák – Tańce słowiańskie op. 46
19 września w sali koncertowej im. Karola Stryji zagości Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zagrzebskiej pod batutą swojego I Dyrygenta, pochodzącego z Warszawy Dawida Runtza. Program wypełnią dzieła Krešimira Baranovića, Antonína Dvořáka i Karola Szymanowskiego, w którego II Koncercie skrzypcowym solo wykona Jakub Jakowicz.
Koncert rozpocznie muzyka z baletu Krešimira Baranovića Serce z piernika. Usłyszymy w niej echa chorwackiego folkloru oraz bajkową historię o spotkaniu chłopaka i dziewczyny na wiejskim jarmarku, o ludowym święcie i o magicznych postaciach z piernika, które ożywają we śnie bohaterów tej muzycznej opowieści.
W koncercie naszych gości nie zabraknie także polskiego akcentu. Drugim punktem programu będzie II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, gdzie partię solową wykona Jakub Jakowicz. Kompozycja ta została poświęcona przyjacielowi Szymanowskiego, Pawłowi Kochańskiemu, tak samo zresztą jak w I Koncercie, i w tym zawarta jest kadencja autorstwa tego wybitnego skrzypka. W koncercie op. 61 doskonale widoczna jest ewolucja języka muzycznego kompozytora. Powstał w tzw. folklorystycznej fazie rozwoju estetyki Szymanowskiego. Przepełniony jest śpiewnością, namiętnością i, podobnie jak I Koncert, doskonale wyczuwalna jest w nim gęsta atmosfera emocjonalna oraz żarliwe wręcz nasycenie muzyki uczuciowością.
Ostatnim punktem programu będą Tańce słowiańskie Antonína Dvořáka. Tego wieczora zabrzmi 8 tańców, zawartych w opusie 46 (Dvořák napisał w sumie 16, z których kolejne mieszczą się w op. 72). To właśnie te dwa zbiory były fundamentem sławy tego kompozytora, który dotarł dzięki nim także do odbiorców mniej zainteresowanych muzyką poważną. Powstały z przeznaczeniem na fortepian (na cztery ręce), a w wersji orkiestrowej zyskały nowy blask, ukazując bogactwo barw, melodii i rytmów. Nie znajdziemy tutaj cytatów z utworów ludowych, a jedynie motywy inspirowane folklorem. W op. 45 znajdą się: dwa furianty, dumka, polka, dwa tańce zwane sousedská i oraz dwa o nazwie skočná.
19.09.2021 | niedziela | g. 18
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zagrzebskiej
sala koncertowa im. Karola Stryji