ONLINE | Pławner | Śląska Orkiestra Kameralna

Wspieraj Filharmonię Śląską!

Uruchomiliśmy system sprzedaży cegiełek – formy dobrowolnego wsparcia przez uczestników każdego z koncertów. To Ty decydujesz, czy zakupisz cegiełkę. Będą one dostępne w trzech nominałach: 10, 20 i 50 zł. Już teraz chcemy bardzo podziękować tym, którzy zdecydują się na zakup. Granie dla Was to prawdziwy zaszczyt i przede wszystkim ? ogromna przyjemność. Do zobaczenia przed ekranem!

 

Wykonawcy:

  • Piotr Pławner – skrzypce / dyrygent 
  • Śląska Orkiestra Kameralna 

Program: 

  • Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento F-dur KV 138
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy d-moll MWV O3
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy – VII Symfonia d-moll MWV N 7

23 kwietnia Śląska Orkiestra Kameralna, prowadzona przez Piotra Pławnera, który wystąpi także w roli solisty, zaprosi na program muzyki Mozarta i Mendelssohna-Bartholdy’ego. Będzie to okazja do zachwytu nad geniuszem tych twórców, gdyż każde z prezentowanych tego wieczoru dzieł napisali będąc w wieku nastoletnim. Pozwólmy się więc oczarować kompozycjom młodych mistrzów!

Divertimento F-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, którym rozpoczniemy koncert, zostało napisane z przeznaczeniem na kwartet smyczkowy w 1772 roku. Pomimo nazwy, bardziej zbliża się ono do uwertury włoskiej o konstrukcji części: szybka – wolna – szybka, niż do serenadowego charakteru, sugerowanego przez tytuł dzieła. Muzyka utrzymana jest w prostym stylu, choć słyszalne są także elementy pracy kontrapunktycznej i tematycznej, w czym można dostrzec wpływy dzieł Josepha Haydna.

Pozostała część koncertu należeć będzie w całości do Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jako pierwszy usłyszymy Koncert skrzypcowy d-moll tego samego kompozytora, w którym partię solową wykona Piotr Pławner. Utwór ten powstał w podobnym okresie, co poprzedni punkt programu, jednak na światowych scenach zaistniał tak naprawdę dopiero w latach 50. XX wieku. W 1951 roku wirtuoz skrzypiec, Yehudi Menuhin, wykupił prawa do wydania odnalezionego manuskryptu od spadkobierców kompozytora i 4 lutego 1952 roku premierowo wykonał to dzieło w nowojorskiej Carnegie Hall. Podobnie jak to będzie w Filharmonii Śląskiej, Menuhin także prowadził orkiestrę w podwójnej roli solisty i dyrygenta.”New York Sun” nazwał to dzieło „absolutnie zachwycającym”, w „New York Timesie” z kolei podziwiano „żywiołowy, żartobliwy finał w cygańskim stylu’, jednak swoją popularnością Koncert d-moll nigdy nie dorównał Koncertowi e-moll op. 64. Z pewnością jednak przypadnie on do gustu publiczności zgromadzonej 23 kwietnia przed ekranami!

Wieczór ukoronuje VII Symfonia d-moll na orkiestrę smyczkową. Powstała jako jedna z trzynastu symfonii przeznaczonych na ten skład. Symfonia d-moll wyszła spod pióra 12 lub 13-letniego Mendelssohna-Bartholdy’ego i wyraźnie widoczne jest w niej dążenie młodego twórcy do mistrzostwa. Składa się z czterech części: Allegro, Andante amorevole, Menuetto i Allegro molto. Zapraszamy przed ekrany!

 

23.04.2021 | piątek | g. 19
sala koncertowa im. Karola Stryji 

 

Sponsor sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej

PARTNERZY