ONLINE | Kaczmarek-Bialic | Tomasiewicz | Wolanin | Śląska Orkiestra Kameralna | Chór Filharmonii Śląskiej
Wykonawcy:
- Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa
- Maciej Tomasiewicz – dyrygent
- Jarosław Wolanin – dyrygent
- Regina Gowarzewska – prowadzenie
- Śląska Orkiestra Kameralna
- Chór Filharmonii Śląskiej
Program:
- Benjamin Britten – A Ceremony of Carols op. 28 (fragmenty)
- Roberto Di Marino – Lightly come or lightly go
- Roberto Di Marino – My dove, my beautiful one
- Roberto Di Marino – From dewy dreams
- Roberto Di Marino – In the dark pine-wood
- Ottorino Respighi – III Suita Dawnych tańców i arii
- John Rutter – Suita na smyczki
- Siergiej Prokofiew – Troika z Suity symfonicznej op. 60 z muzyki do filmu Porucznik Kijé
Wspieraj Filharmonię Śląską!
Transmisję będzie można obejrzeć do 24 godzin po emisji. Nie chcemy ograniczać możliwości odbioru kultury, muzyki i wspólnych emocji, przeżywanych podczas koncertów, dlatego dostęp do koncertu będzie bezpłatny. Uruchomiliśmy jednak system sprzedaży cegiełek – formy dobrowolnego wsparcia przez uczestników każdego z koncertów. To Ty decydujesz, czy chcesz obejrzeć występ za darmo, czy też zakupisz cegiełkę. Będą one dostępne w trzech nominałach: 10, 20 i 50 zł. Już teraz chcemy bardzo podziękować tym, którzy zdecydują się na zakup. Granie dla Was to prawdziwy zaszczyt i przede wszystkim – ogromna przyjemność. Do zobaczenia przed ekranem!
Zakup cegiełek na koncert 22 stycznia dostępny jest tutaj:
Koncert 22 stycznia wypełni Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina, anielskie brzmienie harfy w rękach Agnieszki Kaczmarek-Bialic oraz Śląska Orkiestra Kameralna prowadzona przez Macieja Tomasiewicza. Usłyszymy muzykę inspirowaną dziełami dawnymi, tradycyjnymi, a także kompozycje z czasów najnowszych.
Chór Filharmonii Śląskiej wraz z harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic wykonają fragmenty A Ceremony of Carols op. 28 Benjamina Brittena. Przepiękna Ceremonia kolęd w języku średnioangielskim powstała podczas podróży kompozytora statkiem, trwającej 5 tygodni. Tekst kompozytor zaczerpnął z książki zakupionej w Nowej Szkocki podczas jednego z przystanków na trasie. Warstwa muzyczna z kolei wykorzystuje elementy chorału gregoriańskiego, elementy taneczne, a tradycyjnie towarzyszące chłopięcym chórom angielskim organy zastąpiono harfą.
Harfę zresztą usłyszymy także w kolejnych chóralnych dziełach Roberto di Marino, żyjącego współcześnie włoskiego kompozytora. Zabrzmią: Lightly come or lightly go, My dove, my beautiful one, From dewy dreams oraz In the dark pine-wood, do których słowa napisał James Joyce.
III Suita Dawnych tańców i arii Ottorino Respihiego jest dziełem czteroczęściowym, przeznaczonym na orkiestrę smyczkową. Składa się z transkrypcji dawnych utworów, oryginalnie skomponowanych na lutnię. Usłyszymy tutaj Italianę, Arie di corte, Sicilianę oraz Passacaglię – wszystkie pochodzące z XVI wieku.
Suita na smyczki brytyjskiego kompozytora Johna Ruttera również opiera się na innych dziełach, tym razem na pieśniach tradycyjnych. Jej cztery części czerpią z takich utworów, jak: They Are A-Roving, I Have a Bonnet Trimmed with Blue, O Waly Waly (The Water Is Wide) oraz Dashing Away.
Suita symfoniczna z muzyki do filmu Porucznik Kijé (1934, reż. Aleksandr Faintsimmer) Siergieja Prokofiewa, którą także usłyszymy tego wieczoru, po kinowym sukcesie stała się częścią światowego repertuaru koncertów. Została jednym z najczęściej nagrywanych wówczas jego dzieł. Jej fragmenty wykorzystywano później w innych produkcjach kinowych, a nawet w popularnych w czasach Zimnej Wojny piosenkach. Mimo, że była to pierwsza kompozycja Prokofiewa dla filmu, zrozumiał on doskonale język kina. Suita powstała już po premierze na zaproszenie Moskiewskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej. Zadanie postawione artyście polegało na przełożeniu fragmentów muzyki z filmu na krótszą formę przeznaczoną dla orkiestry kameralnej. Jak sam mówił, ta praca „przysporzyła mu więcej trudności, niż sama muzyka do filmu (…) Musiała być melodyjna, a ponadto prosta i zrozumiała, przy jednoczesnym unikaniu trywialności”. W wykonaniu Śląskiej Orkiestry Kameralnej usłyszymy Troikę, czerpiącą materiał z pieśni husarskiej. Stopniowe wzrastanie tempa, dzwonki i szybkie przebiegi dają wrażenie podróży tytułową trojką, czyli rosyjskim zaprzęgiem ciągniętym przez trzy konie.
22.01.2021 | piątek | g. 19
Koncert online
sala koncertowa im. Karola Stryji
Sponsor sezonu artystycznego Filharmonii Śląskiej