DĄBROWA GÓRNICZA | 15. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego
Totus Tuus
Wykonawcy:
- Bożena Bujnicka – sopran
- Magdalena Pilarczyk – alt
- Maciej Tomasiewicz – dyrygent
- Chór Filharmonii Śląskiej
- Śląska Orkiestra Kameralna
Program:
- Wolfgang Amadeus Mozart –Ave Verum Corpus KV 618
- Henryk Mikołaj Górecki – Totus Tuus op. 60
- Wolfgang Amadeus Mozart – Vesperae solennes de Confessore KV 339 cz. V Laudate Dominum omnes gentes
- Mikołaj Piotr Górecki – O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową (dzwony ad libitum)
- Antonio Vivaldi – Gloria RV 589
Koncert poświęcony Janowi Pawłowi II „Totus Tuus” zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego 11 października 2020 roku w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Na program koncertu, podsumowującego wydarzenie poświęcone między innymi obchodom 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, złożą się wspaniałe dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Antonia Vivaldiego oraz Totus Tuus Henryka Mikołaja Góreckiego i prawykonanie utworu O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego.
Ave Verum to popularna już w średniowieczu modlitwa, do której muzykę napisał Wolfgang Amadeusz Mozart w czerwcu 1791 roku, w kilka tygodni po odebraniu mianowania na urząd wicekapelmistrza katedry św. Szczepana w Wiedniu, na krótko przed przystąpieniem do pracy nad Requiem, niecałe pół roku przed swą śmiercią. Ave verum jest głęboko osadzone w katolickiej religijności i duchowości. W tej krótkiej pieśni zawiera się mozartowskie pożegnanie, ale i zarazem powitanie: innej muzyki i innego świata. Laudate Dominum to jedna z najpiękniejszych arii sopranowych w całej muzyce Mozarta, w której po przejmujących frazach solowych, na pierwszy plan wychodzi chór.
Totus Tuus to jeden z najbardziej znanych chóralnych utworów religijnych Henryka Mikołaja Góreckiego – przepiękny, niezwykle wzruszający, z wielokrotnie powtarzanym zaśpiewem „Maria”, od którego kompozycja wychodzi i którym się kończy. Tekst polskiej poetki Marii Bogusławskiej kompozytor zespolił ze słowami tytułowego motta papieskiego. Po raz pierwszy utwór został zaprezentowany na koncercie odbywającym się w ramach trzeciej wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. Dzieło, w którym kult maryjny w najpełniejszy sposób splata się z podziwem dla postaci i myśli Jana Pawła II, kompozytor dedykował papieżowi Polakowi.
W programie koncertu znajdzie się także prawykonanie utworu Mikołaja Góreckiego O dolce lume na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę smyczkową.
Na zakończenie usłyszymy wspaniały hymn Antonia Vivaldiego – Gloria RV589 na sopran, mezzosopran, chór i orkiestrę.
Do wykonania tego wyjątkowego programu zostały zaproszone cenione artystki: Bożena Bujnicka – znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz śpiewająca altem w Chórze Filharmonii Śląskiej Magdalena Pilarczyk.
Solistkom towarzyszyć będą znakomite, uznawane na scenie międzynarodowej zespoły Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego: Śląska Orkiestra Kameralna oraz Chór Filharmonii Śląskiej. Całość poprowadzi Maciej Tomasiewicz, asystent Andrzeja Boreyko, Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej, a który od przyszłego sezonu będzie pełnił funkcję I Dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
Koncert w Pałacu Kultury Zagłębia to z pewnością niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, w spektakularny sposób podsumowujące tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, której przyświecała, jak zawsze, idea promowania muzyki dawnej i współczesnej w najlepszych wykonaniach.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Sponsorem Festiwalu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Partnerem Festiwalu jest Fundacja PZU
11.10.2020 | niedziela
15. Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego
Pałac Kultury Zagłębia, Dąbrowa Górnicza
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca