Usłysz nas w Muzeum Śląskim

Bilety w cenie 5 zł do nabycia online oraz w kasie Muzeum Śląskiego. Liczba miejsc ograniczona.

Mapa poglądowa ? zobacz

Wykonawcy:

  • Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Mikołaj Piotr Górecki – Preludium
  • Joseph Haydn – Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł
  • Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia g-moll KV 550

Pierwszy z sierpniowych koncertów Sezonu Letniego w Muzeum Śląskim wypełni muzyka Mikołaja Piotra Góreckiego, Josepha Haydna oraz Wolfganga Amadeusa Mozarta. Zachwycimy się doskonale znanymi melodiami w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk.

Koncert rozpocznie wyjątkowa kompozycja- I część Suity In Memoriam Krzysztof Penderecki, którą Mikołaj Piotr Górecki tworzył razem z internautami podczas projektu #zostańwdomu i twórz, organizowanego przez Filharmonię Śląską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Być może na widowni znajdą się współtwórcy tego dzieła?

Kolejnym punktem programu będzie Symfonia G-dur Z uderzeniem w kocioł Josepha Haydna. Łączy ona w sobie delikatność, śpiewność, odniesienia do muzyki ludowej z filuternym i zdecydowanym rysem. Tytułowe uderzenie w kocioł usłyszymy w części II. Zabrzmi ono w momencie zaskakującym – stąd też Symfonia ta często określana jest przydomkiem The Surprise – Niespodzianka.

Na koniec zabrzmi Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusa Mozarta, którą rozpozna każdy już po pierwszych dźwiękach. Subtelna, pełna melancholii Symfonia rozpocznie się śpiewnym tematem nazywanym niekiedy „szlochem spoza koronkowej chusteczki” – motywem, który potrafiłby zanucić każdy z nas. Delikatny bieg dźwięków przerywać będą silne wybuchy, które jednak uspokoją się by ponownie zatracić się w spokoju. Łagodna część druga wprowadzi do kontrowersyjnego Menueta w części trzeciej, który wśród współczesnych wzbudzał oburzenie, ich zdaniem narażając zasady dobrego smaku. Łączy on bowiem w sobie niezwykły dramatyzm z ludową pieśnią, zamkniętymi w znanej formie tanecznej. Dzieło zwieńczy niezwykle burzliwe Allegro assai, pełne żywych figuracji.

 

Współorganizator:

PARTNERZY