WIECZÓR ORGANOWY Z MONIUSZKĄ
Do Majówki z Moniuszką niedzielę 19 mają przyłącza się Filharmoniczny wieczór organowy z udziałem niemieckiego wirtuoza Heinricha Wimmera.
Ukończył studia w Szkole Muzyki Kościelnej w Regensburgu, a następnie klasę gry na organach prof. Klemensa Schnorra w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium (1991). Od 14. roku życia działa jako organista w swoim rodzinnym mieście Altötting, w Burghausen a także w kościele pielgrzymkowym w Marienberg. Od 2015 roku jest kantorem okręgowym diecezji passawskiej (Passau). Jego działalność koncertowa to występy w niemal wszystkich krajach Europy. Szeroki repertuar obejmuje m.in. wszystkie dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, M. Regera. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje kompozycje mistrzów niemieckiego i francuskiego baroku. W swoim dorobku artystycznym ma 26 płyt CD.
Ważną pozycją repertuarową Heinricha Wimmera stanowią utwory Oskara Sigmunda (był nauczycielem artysty) oraz innych współczesnych kompozytorów niemieckich, które z upodobaniem wykonuje przed publicznością wielu krajów.
Heinrich Wimmer jest autorem wielu publikacji naukowych, biografii kompozytorów i fachowych opracowań dotyczących muzyki organowej.
W swym katowickim występie artysta umieścił również dwie pieśni Stanisława Moniuszki – Za umarłych i Idzie, idzie Bóg prawdziwy. Kompozytor w wieku 20 lat został organistą jednego z wileńskich kościołów. Nic zatem dziwnego, że w jego dorobku pojawiła się również twórczość religijna. Obejmuje aż 80 kompozycji: mszy, kantat, litanii, hymnów, psalmów i pieśni.
Organy są fascynującym i skomplikowanym mechanizmem. Znajdujący się w sali Filharmonii Śląskiej wysokiej klasy instrument został zbudowany według najbardziej uniwersalnych zasad, a także sprawdzonych kanonów konstrukcyjnych i brzmieniowych sztuki organmistrzowskiej. Pozwala on na szeroką prezentację dzieł organowych wszystkich niemal obszarów stylistycznych.
Podczas multimedialnego pokazu słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję, aby przyjrzeć się działaniu skomplikowanego mechanizmu odpowiedzialnego za potężne brzmienie instrumentu. Transmisja z wnętrza grających organów będzie nadawana przed publicznością na żywo dzięki zastosowaniu różnych ujęć z kamer zamontowanych bezpośrednio wewnątrz instrumentu. Multimedialne projekcje umożliwią zarówno śledzenie biegłości rąk artysty, jak i obserwację wnętrza organów, otwierając tym samym przed słuchaczami nowe możliwości odbioru muzyki.
19 maja 2019, niedziela godz. 17.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczny wieczór organowy z Moniuszką
Heinrich Wimmer -organy
Władysław Szymański – słowo
Program:
Nicolaus Bruhns -Preludium e-moll
Johann Sebastian Bach -Preludium i Fuga a-moll BWV 543
Stanisław Moniuszko -Za umarłych
August Gottfried Ritter – Sonata nr 4 A-Dur op. 31 (1856)
Oskar Sigmund – Wariacje i fuga na temat fińskiej pieśni religijnej (2006)
Stanisław Moniuszko – Idzie, idzie Bóg prawdziwy
Max Reger – Introdukcja i Passacaglia f-moll op. 63/5, 6 (1902)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Moniuszko 2019 – Promesa” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca