ROMANTYZM

W tym czasie tworzyli tacy kompozytorzy jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Fryderyk Chopin, Robert Schumann i Franciszek Liszt. Rozwijała się wtedy twórczość wirtuozowska ? określana stylem brillant, zmieniało się także podejście do opery, w wyniku czego powstawały opery romantyczne, a w późniejszym okresie ? dramat muzyczny wprowadzony przez Ryszarda Wagnera. To w romantyzmie powstała również pierwsza programowa (posiadająca treść pozamuzyczną, którą może być ciąg zdarzeń, sytuacji obrazów lub myśli, którą sugeruje tytuł lub program), symfonia romantyczna ? Symfonia fantastyczna Hektora Berlioza.

Muzyka romantyzmu inspirowała się folklorem, egzotyką, naturą, filozofią, literaturą i innymi sztukami. Charakteryzowała się emocjonalnością, a tematyka zwykle oscylowała wokół intymnych uczuć, miłości i samotności, czerpana zwykle z twórczości najwybitniejszych poetów romantycznych. Interesowano się muzyką minionych epok, szczególnie twórczością Jana Sebastiana Bacha, który stał się inspiracją dla romantycznych twórców. Twórcy muzyki kameralnej komponowali wiele utworów na kwartety smyczkowe i tria fortepianowe. Powstawały także sonaty oraz zbiory i cykle miniatur fortepianowych, często o charakterze programowym. Tworzono także tańce ? zarówno w formie użytkowej, jak i przetworzonej. Muzyka romantyzmu do dziś stanowi trzon repertuaru koncertowego wielu zespołów, jest także nurtem, który wywarł silny wpływ na muzykę późniejszych czasów.

Muzyka romantyczna towarzyszy filharmonikom śląskim nie tylko na koncertach, czego doskonałym przykładem jest rok 2019. Uchwałą Senatu RP nosi on imię Stanisława Moniuszki, którego z tej okazji upamiętniano na wiele sposobów. Muzycy Filharmonii wykonywali kompozycje tego wybitnego Polaka zarówno ze sceny, jak i z udziałem publiczności, a nawet podczas happeningu pod pomnikiem znajdującym się na Placu Karola Miarki w Katowicach. 

 

PARTNERZY