Młoda Filharmonia

Wykonawcy:

  • Martyna Kubik – fortepian
  • Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent
  • Regina Gowarzewska – prowadzenie
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Program:

  • Ludomir Różycki – Król Kofetua op. 24 – poemat symfoniczny na orkiestrę
  • Fryderyk Chopin – Wielki Polonez Es-dur op. 22
  • Karol Kurpiński – Uwertura do opery Zamek na Czorsztynie
  • Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Wilhelm Tell

 

Bilety: 
normalny: 15 zł (8% VAT)
grupowy: na każde 15 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna
rodzinny: dorośli – 15 zł, dzieci –5 zł, dzieci do 6 lat –1 zł
wejściówka: 8 zł

Rezerwacja biletów
Aleksandra Stacha – koordynator
tel. 512 372 015
a.stacha@filharmonia-slaska.eu

 

Naszych najmłodszych Melomanów ugościmy w październiku koncertem muzyki Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina i Karola Kurpińskiego.

Jako pierwszy zabrzmi poemat symfoniczny Król Kofetua op. 24 na orkiestrę Ludomira Różyckiego, za który kompozytor został nagrodzony bardzo prestiżową nagrodą na konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy oddania do użytku Filharmonii Warszawskiej w 1912 roku. To napisane na podstawie poematu Juliusa Zeyera (czeskiego symbolisty) dzieło swoją melancholią zachwyca do dziś, będąc jednym z najciekawszych w dorobku kompozytora na polu muzyki symfonicznej.

Później wraz z filharmonikami śląskimi Martyna Kubik przeniesie nas w pełen ekspresji świat Fryderyka Chopina wraz z jego Wielkim Polonezem Es-dur op. 22. Ten skomponowany w stylu brillant utwór został wydany w 1836 roku, a dedykowany był baronowej d’Este. Orkiestra pełni w nim drugoplanową rolę, dając miejsce na wirtuozowskie figuracje solisty, od których aż roi się w tej kompozycji.

Po niej przyjdzie czas na Uwerturę do opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, zawierającej w sobie motywy z całości dzieła, które ma charakter narodowy, widoczny w polonezie, ludowej śpiewce, czy nawet dumce.

Na zakończenie – również uwertura, tym razem Gioacchino Rossiniego do opery Wilhelm Tell. Było ostatnie skomponowane przez Rossiniego dzieło sceniczne, a sama uwertura stanowi rodzaj małego poematu symfonicznego, na który składają się obrazy łączące się z motywami akcji dramatycznej. Charakterystyczne dźwięki imitujące koński galop i tętent kopyt, które stały się funkcjonującym już niezależnie od opery motywem w kulturze będą idealnym, energicznym zakończeniem wieczoru.

Nad całością czuwać będzie Joanna Natalia Ślusarczyk, dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019 (program Instytutu Muzyki i Tańca).

PARTNERZY