Prapremiera w 100. lecie urodzin Mieczysława Weinberga
Program Muzyczny ślad 2019
Instytucja zarządzająca: Instytut Muzyki i Tańca
Nagranie i wydanie płyty CD Prapremiera w 100-lecie urodzin Mieczysława Weinberga było wyjątkowym sposobem świętowania jubileuszu kompozytora. W wydawnictwie znalazł się m.in. nigdy wcześniej nie nagrany Koncert fletowy op. 148 bis w wersji na orkiestrę kameralną. Do tej pory z nagrań znana była tylko wersja na orkiestrę symfoniczną. Śląska Orkiestra Kameralna zaprosiła do współpracy przy tej publikacji światowej sławy solistę, Łukasza Długosza, który poza wspomnianym koncertem, który Weinberg dedykował wybitnemu rosyjskiemu fleciście Alexanderowi Korneyevowi, wykonała także Koncert fletowy op. 75. To dzieło również znane jest jedynie w wersji przeznaczonej na orkiestrę symfoniczną. Na płycie znalazła się również neoklasycystyczna VII Symfonia op. 81 na klawesyn i smyczki, gdzie wykonawczynią partii solowej była wybitna klawesynistka – Aleksandra Gajecka-Antosiewicz. Można sądzić, że niniejsza publikacja również mocno oddziałuje na rynek międzynarodowy i tym samym popularyzuje polską muzykę współczesną. By promocja mogła działać na jak największą skalę, do współpracy została zaproszona największa polska firma fonograficzna DUX, powstała w roku 1992, której głównym obszarem działalności jest realizacja nagrań muzyki poważnej oraz wydawanie płyt w najwyższym standardzie artystycznym z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Nagrania studyjnego dokonała wytwórnia DUX.
Mecenat nad projektem przyjęło Międzynarodowe Towarzystwo im. Mieczysława Weinberga przy Leopold Mozart Zentrum University w Augsburgu w Niemczech.
Kwota dofinansowania: 48 247 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca