I Dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej

dr hab. Robert Kabara
I Dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej

Jest nie tylko dyrygentem, ale także wirtuozem skrzypiec i altówki. Funkcje kierownika i I dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej pełni od 2013 roku. Swoje doświadczenie budował współpracując z wieloma orkiestrami. Występował między innymi z Sinfonia Varsovia, a na zaproszenie Jerzego Semkowa współpracował z orkiestrą w Montpellier we Francji, gdzie był koncertmistrzem. Tę rolę pełnił również w stworzonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra, z którą odbył światowe tournée po dwóch kontynentach dla uczczenia 150. rocznicy śmierci F. Chopina.

W 2009 roku został wybrany na polskiego reprezentanta w World Orchestra for Peace – wieloetnicznej i wielowyznaniowej grupie najwybitniejszych muzyków z ponad 70 wiodących orkiestr z 40 krajów świata, która pod batutą Valerego Gergieva wystąpiła z koncertami w Krakowie i w Sztokholmie dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jest twórcą orkiestry Sinfonietta Cracovia, której wizerunek i brzmienie tworzył w latach 1994-2014, pełniąc funkcje dyrektora, koncertmistrza, solisty i dyrygenta. Sięgając po skrajnie zróżnicowany repertuar – od klasyki kameralnej i symfonicznej, poprzez muzykę filmową, jazz i elektronikę – wykreował dziesiątki projektów koncertowych, a także autorskich cykli: La Musica da CameraGrand VirtuosoCzysta FormaWieniawski AvantgardeVia d’Canzona oraz Cross-art Festival Russia con Passion. Współpracował z czołowymi postaciami polskiej dyrygentury, jak m.in. Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Pendereckim, Jackiem Kaspszykiem, Antonim Witem, Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, Tadeuszem Wojciechowskim, jak również gośćmi ze światowej sceny, takimi jak m.in. John Axelrod, Gabriel Chmura, Lawrence Foster, czy Christoph Eschenbach.

Za swoją działalność uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał również Honoris Gratia z rąk Prezydenta Miasta Krakowa podczas uroczystych obchodów 15-lecia działalności Sinfonietty Cracovia.

Jest wirtuozem skrzypiec, nagrodzonym w wielu międzynarodowych konkursach, m. in.: III nagrodą IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, I nagrodą Australia BIcentennial w Adelajdzie i nagrodą specjalną Konkursu im. Z. Francescatiego w Marsylii. U początków jego warsztatu skrzypcowego stoją znakomici pedagodzy: Stanisław Lewandowski, Eugenia Umińska i Kaja Danczowska. Doskonalił swój warsztat u takich sław jak André Gertler, Grigori Zhislin i Yehudi Menuhin.

Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską i Anną Marią Staśkiewicz. Do stałych pozycji jego repertuaru zaliczyć można kompozycje na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, które wielokrotnie wykonał pod batutą samego kompozytora m. in. w Krakowie, Alte Oper we Frankfurcie, Konserwatorium Moskiewskim oraz w styczniu 2014 roku podczas Dni Krzysztofa Pendereckiego w ramach 15. Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu w Erywaniu (Armenia).

W 2012 roku, po ukończeniu ekskluzywnych studiów dyrygenckich pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka, rozpoczął działalność estradową jako dyrygent, koncertując z wieloma orkiestrami i solistami tej miary co Heinz Holliger i Maxim Vengerov, czy Alena Baeva, Soyoung Yoon czy Jan Lisiecki. Współpracuje w wieloma zespołami, a szczególnym wydarzeniem w jego karierze dyrygenckiej było wykonanie Muzyki na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Beli Bartoka, zrealizowane z połączonymi orkiestrami: Sinfoniettą Cracovia i Sinfonią Iuventus (2012). Dyrygował na estradzie Konserwatorium Moskiewskiego muzyką Kilara, Góreckiego, Panufnika i Szostakowicza (2013).

Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego, a także jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2016).

Ma w dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, wśród których Fryderykiem’98 wyróżnione zostały Pory roku Vivaldiego (DUX), a nagrodami Diapason d’Or oraz Diapason HD d’Or we Francji uhonorowano nagranie dla holenderskiej firmy Channel Classics I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovia pod batutą kompozytora. Dla francuskiej firmy Arion z kolei zarejestrował monograficzne płyty z utworami Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika (DUX).

PARTNERZY