PL |  EN

ZADUSZKI JAZZOWE W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ


W niedzielę 28 października Filharmonia Śląska zaprasza na Zaduszki jazzowe, podczas których muzykować będą Śląska Orkiestra Kameralna i big band Józefa Eljasza – Eljazz Big Band. W programie: muzyka Krzysztofa Komedy.

Eljazz Big Band powstał w maju 1999 r. z inicjatywy Józefa Eliasza,  jazzmana, perkusisty, bandleadra i animatora życia muzycznego. Orkiestra brała udział w wielu prestiżowych koncertach i festiwalach, m.in.: Probaltica, Bydgoszcz Jazz Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, European Jazz Meetings, XXXI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego – Złota Tarka. Występowała także w cyklu koncertów w Łazienkach Królewskich, w Pałacu w Wilanowie, w Filharmonii Pomorskiej i Operze Nova, Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Brukseli oraz  Bydgoszczy oraz wielu innych. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Eljazz Big Band tworzą: saksofoniści – Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Szymon Łukowski, Adam Kołacki i Jacek Radziewicz, puzoniści – Michał Tomaszczyk, Jacek Namysłowski, Dariusz Plichta, Piotr Wróbel, trębacze – Miłosz Gawrylkiewicz,  Jakub Marszałek, Marcin Gawdzis i Tomasz Gluska, pianista Adam Lemańczyk, basista Zbigniew Wrombel, gitarzysta Piotr Olszewski oraz perkusista i dyrygent Józef Eliasz.
W programie wspólnego występu Eljazz Big Bandu ze Śląską Orkiestrą Kameralną wykonana zostanie muzyka Krzysztofa Komedy (1931-1969), twórcy znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Z wykształcenia lekarz laryngolog, był też pianistą i kompozytorem, pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Najczęściej występował z własnym sekstetem (założonym w 1956). Skomponował muzykę do 65 filmów. Pierwszym była etiuda filmowa Romana Polańskiego Dwaj ludzie z szafą (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera – Dziecko Rosemary (USA, 1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Jako muzyk jazzowy wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu, który już po tragicznej śmierci artysty miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej, zwłaszcza awangardy polska szkoła jazzu.
 

28 października 2018, niedziela g. 17.00     [T]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Zaduszki jazzowe
Śląska Orkiestra Kameralna
Eljazz Big Band (big band Józefa Eliasza), w składzie:
Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Szymon Łukowski, Adam Kołacki, Jacek Radziewicz – saksofony
Michał Tomaszczyk, Jacek Namysłowski, Dariusz Plichta, Piotr Wróbel – puzony
Miłosz Gawrylkiewicz, Jakub Marszałek, Marcin Gawdzis, Tomasz Gluska – trąbki
Adam Lemańczyk – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Piotr Olszewski – gitara
Józef Eliasz – perkusja, dyrygowanie
W programie: kompozycje Krzysztofa Komedy w aranżacjach na big band z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej, melodie z takich filmów jak: Dziecko Rosemary, Do widzenia do jutra, Dwaj ludzie z szafą, Prawo i pięść czy Nóż w wodzie.
 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.