PL |  EN

KONCERT NOWOROCZNY Z JANOSKA ENSEMBLE

Występowali na największych światowych estradach, m.in.: w Vienna Musikverein, nowojorskiej Carnegie Hall i Operze w Sydney. Byli też już u nas i zrobili prawdziwą furorę. Z przyjemnością zatem anonsujemy w Filharmonii Śląskiej Koncert noworoczny, w którym w piątek 4 stycznia z Orkiestrą Symfoniczną FŚl pod batutą Leszka Sojki wystąpi Jánoška Ensemble.
Zespół tworzą bracia pochodzących z muzykalnej rodziny. Pierwszych lekcji gry na skrzypcach i kontrabasie udzielał im ojciec. Potem uczyli się w konserwatoriach Bratysławy i Wiednia, a także w Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.
Liderem zespołu jest František Jánoška, uważany za najbardziej wszechstronnego pianistę swego pokolenia, odnoszący także sukcesy jako kompozytor, aranżer i improwizator w różnych stylach muzycznych. Miał 5 lat, gdy zaczął grać na fortepianie. Uczył się w konserwatorium muzycznym w Bratysławie, później kontynuował naukę na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Teatralnych w Wiedniu. W roku 1998 zdobył pierwszą nagrodę w Europejskim Konkursie Młodych Talentów oraz został finalistą Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego Martial Solal w Paryżu. 4 lata później stał się sensacją i triumfatorem Międzynarodowego Konkursu im. F. Liszta na Węgrzech. Gra także w Roby Lakatos Ensemble. Gości na znanych festiwalach oraz najważniejszych estradach świata. Poza występami solowymi i z rodzinnym zespołem koncertuje także z takimi muzykami, jak: Michel Camilo, Reinhard Fendrich, Arkady Volodos, Sandra Pires, Benjamin Schmid, Bobby McFerrin, Georg Breinschmid, Roy Hargrove i Biréli Lagrène. Jako solista i jako kompozytor współpracuje z orkiestrami symfonicznymi m in.: w Londynie, Odense, Kopenhadze, Poznaniu, Wiedniu. W 2007 r. został pianistą wiedeńskiego zespołu The Philharmonics. Wcześniej występował już w różnych składach wiedeńskich zespołów kameralnych.
Z wiedeńskimi orkiestrami i zespołami związani są też pozostali bracia, podobnie jak i Julius Darvas, muzyk orkiestry Opery Wiedeńskiej, współpracujący z tamtejszymi filharmonikami, a pochodzący z niemieckiej rodziny grających na kontrabasie od trzech pokoleń.
Jak już wiemy, repertuar i temperament tych znakomitych muzyków gwarantuje koncert w szampańskim nastroju.

Sponsor Cyklu Koncertów Złota 13


4 stycznia 2019, piątek godz. 19 [T] [S] [Z13]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert noworoczny z Jánoška Ensemble
Jánoška Ensemble w składzie:
Ondrej Jánoška – skrzypce
Roman Jánoška – skrzypce
Julius Darvas – kontrabas
Frantisek Jánoška – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Leszek Sojka – dyrygent
W programie: autorskie aranżacje i wirtuozowskie improwizacje oparte na różnorodnym repertuarze – od popularnych tematów muzyki klasycznej, przez autorskie kompozycje członków zespołu, po romskie melodie ludowe, tango czy muzykę popularną
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.