PL |  EN

KONCERTY SYLWESTROWE


Od lat to koncerty najbardziej oczekiwane przez bywalców Filharmonii Śląskiej, choć nie wypadają w samego sylwestra i nie są połączone z noworocznymi balami. Bilety na nie już zazwyczaj we wrześniu bywają sprzedane. W tym roku symfonicy pod batutą prof. Mirosława Jacka Błaszczyka zaprosili do nich trzech tenorów – Adamów Zdunikowskiego i Sobierajskiego oraz Tadeusza Szlenkiera. Wystąpią w Katowicach pięciokrotnie w ostanie piątek, sobotę i niedzielę mijającego roku. Zapraszamy, życząc udanego sylwestra i pomyślnego nowego 2019 roku.
Organizatorzy finału piłkarskich mistrzostw świata w Rzymie w 1990 roku planowali uroczysty koncert dwudziestu tenorów, występujących kolejno jeden po drugim. Ostatecznie stanęło na występie jedynie trzech, za to największych w tamtym czasie i wspólnie: Plácida Domingo, José Carrerasa i Luciano Pavarottiego. Ich wspólny koncert plenerowy odbył się 7 lipca 1990 roku w Termach Karakalli w Rzymie. Wykonali arie m.in. z Toski Pucciniego (Pavarotti i Domingo), melodie z musicali, w tym z West Side Story i arię Nessun dorma z opery Turandot Giacomo Pucciniego. Orkiestrami Maggio Musicale Fiorentino i Teatro dell’Opera di Roma dyrygował Zubin Mehta. Obejrzało to 6000 widzów i 800 milionów telewidzów. Ten sukces sprawił, że operowi śpiewacy stali się bardzo rozpoznawalni nie tylko w kręgach miłośników opery. Postanowiono więc kontynuować wspólne występy. Trzej tenorzy wystąpili jeszcze trzykrotnie podczas finałów kolejnych piłkarskich mistrzostw świata: na Dodger Stadium w Los Angeles w 1994 roku, na Polach Marsowych pod wieżą Eiffla w Paryżu w 1998 roku oraz w Jokohamie w 2002 roku. Znakomita trójca odbyła też światowe tournée, dając wspólnie 33 koncerty, ostatnie w Bath w Anglii oraz Columbus w Ohio w USA (2003). Po śmierci Luciano Pavarottiego w roku 2007, José Carreras i Plácido Domingo zapowiedzieli, że z szacunku dla niego, nie będą kontynuować projektu ani szukać zastępstwa dla zmarłego. Formuła tamtych wspólnych występów upowszechniła się i przez innych jest powtarzana. Do nich nawiązują też tegoroczne Koncerty sylwestrowe w Filharmonii Śląskiej.

Sponsor Cyklu Koncertów Złota 13

 

28 grudnia 2018, piątek godz. 19
29 grudnia 2018, sobota godz. 17 i 20 [T, S i Z13], 
30 grudnia 2018, niedziela godz. 17 i 20

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncerty sylwestrowe
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Adam Zdunikowski – tenor
Adam Sobierajski – tenor
Tadeusz Szlenkier – tenor
Regina Gowarzewska – prowadzenie

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.