PL |  EN

KAMERALNA
I AKORDEONOWE MOTION TRIOW sobotę 19 stycznia Filharmonia Śląska zaprasza na wspólny koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Roberta Kabary oraz Janusza Wojtarowicza, Pawła Baranka i Marcina Gałażyna czyli akordeonowego Motion Tria.
Karnawał twa. Jego klimaty budujemy tym razem muzyką m.in. Fryderyka Chopina, Dymitra Szostakowicza, Wojciecha Kilara i Tria Motion. Właśnie to, założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza – lidera i autora większości kompozycji, akordeonowe trio utworom bardzo poważnych kompozytorów przyda nutę artystycznego szaleństwa i szampańskości. Nasza orkiestra kameralna te nuty znakomicie podchwytuje, zaś temperament i muzyczną wrażliwość akordeonistów-wirtuozów Motion Tria sprawdzała już i gromko oklaskiwała zarówno uliczna publiczność w wielu miastach Europy, jak i największych sal koncertowych świata, m.in.: nowojorskiej Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeńskiego Konzerthaus.
Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to œświatowej klasy akordeoniści. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Zespół gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.
To trio akordeonowe łączy ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z zimną precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Niezwykle oryginalne brzmienie Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół. Ich, pełna pasji i namiętności muzyka została też doceniona przez takich współczesnych mistrzów, jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. Artyści Motion Tria polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie. W zdumienie wprawia słuchaczy niepowtarzalne, bardzo oryginalne brzmienie, łączące w sobie minimal music, jazz, rock, folk czyli motion music – definiowana przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”.
Motion Trio wystąpiło w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach, a 12
wydanych dotąd jego albumów zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej jak i klasycznej. Na płycie Polonium z 2013 roku z utworami Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego znalazły się także dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. To Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 naszego patrona, którego wersję na fortepian i trzy akordeony Motion Trio i Leszek Możdzer prawykonali w Filharmonii Narodowej w 80. rocznicę urodzin kompozytora, oraz Orawa Wojciecha Kilara w wersji na trzy akordeony po raz pierwszy wykonana w 2008 roku w nowojorskiej Carnegie Hall (tam i wtedy Motion Trio prawykonało też trójakordeonową wersję Trzech utworów w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego).

 


19 stycznia 2019, sobota godz. 18 [T]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Z Motion Trio
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Motion Trio w składzie: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek, Marcin Gałażyn – akordeony
W programie: utwory m.in. Fryderyka Chopina, Dymitra Szostakowicza, Wojciecha Kilara i Tria Motion

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.