PL |  EN

WITAMY NA KONCERTACH FILHARMONIKÓW ŚLĄSKICH

Filharmonicy śląscy z wielką radością witają po wakacjach przy Sokolskiej 2 wiernych Melomanów i nowych Słuchaczy w nowym, siedemdziesiątym czwartym sezonie artystycznym 2018/2019.
Lato, w którym nie rozstawaliśmy się, pokazało, jak jesteśmy sobie potrzebni. Dziękujemy ze Państwa obecność na wakacyjnych koncertach, jak na wszystkich w całym minionym sezonie. Państwa akceptacja naszych artystycznych propozycji, widoczna w siedzibie i poza nią w pełnych filharmonicznych widowniach, wyznacza sens naszej pracy.
Miniony sezon zasadniczo określił jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, którym do jego znakomitych laureatów dopisaliśmy nowe nazwiska Su-Hana Yanga, intrygującej Bar Avni, Modestasa Barkauskasa, a ciekawi będziemy też dalszych losów między innymi Aleša Kománka, Boona Hua Liena, Iaroslava Zaboiarkina i innych.
W nowy sezon wkraczamy z pokłonem stuleciu odzyskania po wiekach niewoli polskiej niepodległości. Już jego inauguracji nadaliśmy tytuł: W oczekiwaniu na niepodległość, obejmując nim skarby naszej muzyki, jakie wyszły spod rąk Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Na bielskim Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego zaproponujemy jego II Symfonię Kopernikowską i Koncert fortepianowy Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytora, genialnego pianisty ale i premiera oraz ministra spraw zagranicznych odrodzonego państwa polskiego. Dzieła Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara wypełnią koncert w wigilię Święta Niepodległości. Stulecie odzyskania państwowości zaznaczymy też w programach Młodej Filharmonii i wielu audycjach dla dzieci i młodzieży. Wiek, w którym Polska ponownie pojawiła się na politycznej mapie świata, puentujemy wielkimi dziełami polskich kompozytorów, którzy w muzyce ukazali Polskę wytęsknioną i wymarzoną oraz tę spełnioną wielkimi osiągnięciami i naszą codziennością. Do tych koncertów pozyskaliśmy znakomitych solistów, m.in. Ingolfa Wundera, Kevina Kennera, Piotra Banasika i wybornych śpiewaków z Anna Lubańską na czele.
W minionym sezonie obchodziliśmy jubileusz 500-lecia Reformacji, w tym, w ostatnim koncercie wrześniowym, przypomnimy o 165-leciu Kościoła protestanckiego w Katowicach. Skromniejsze w roku minionym z uwagi na konkurs dyrygentów, w tym roku VI Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego na przełomie listopada i grudnia wypełnimy pięcioma koncertami naszych trzech zespołów artystycznych i gości. Ich programy wypełnią dzieła naszego patron, z najsłynniejszą jego III Symfonią Symfonią piesni żałosnych, oraz m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Siergieja Rachmaninowa, Ericha Korngolda i Giuseppe Verdiego. Tradycyjnie czekają nas i prawykonania – Koncertu klarnetowego Mikołaja Góreckiego i Dariusza Zbocha wersji na orkiestrę smyczkową II Kwartetu smyczkowego op. 56 Karola Szymanowskiego. Nasz patron w tym roku skończyłby 85 lat. Był z rocznika Krzysztofa Pendereckiego. Z życzeniami: Ad multom annos, Maestro!, zapraszamy 25 listopada na specjalny koncert z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego Głosy ze Śląska w hołdzie Mistrzowi. W programach 74. sezonu artystycznego pamiętamy o urodzinach Fryderyka Chopina i 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Będziemy mieli też okazje poznania obecnej artystycznej kondycji laureatów naszego konkursu im. Grzegorza Fitelberga – na dyrygenckim podium Filharmonii Śląskiej staną w tym sezonie: Modestas Barkauskas, Eugene Tzigane, Massimiliano Caldi, Daniel Smith, Zbigniew Graca.
Oczywiście kontynuujemy Filharmoniczne Wieczory Organowe, programowane przez Jego Magnificencję prof. Władysława Szymańskiego, i Filharmonię Konesera, której koncerty proponuje dr Adam Wagner. Nie zrezygnowaliśmy z koncertów sylwestrowych i noworocznych, będą zaduszki jazzowe, u nas mile będzie można spędzić Walentynki, Dzień Matki i Dzień Dziecka. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Polecamy Państwu muzykę, którą winno się znać i warto słuchać. U nas usłyszycie też, to co Państwo lubicie najbardziej – wielkie dzieła klasyki a także najpopularniejsze utwory muzyki filmowej, operowej i operetkowej, musicalowej, a czasem i rozrywkowej.
Gramy dla Państwa.   
 
 
                            prof. Mirosław Jacek Blaszczyk
                                              dyrektor 
    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.